Кубинските власти искат насилствено да затворят на евангелска църква
Служители на Министерството на правосъдието, физическото планиране, провинциалната комунистическа партия и агенти на Държавна сигурност в Куба тормозят евангелска църква в Олгин в продължение на три месеца, според журналистката на вестник Diario de Cuba Яйсет Родригес.
Между юни и юли 2020 г. пасторите Уберни Агилар и Ялина Проенца са имали много посещения от служителите на държавна сигурност и поне шест пъти са били официално заплашвани. Целта на всичко това било сплашване и принуда църквата окончателно да затвори врати.
Около 60 души са членовете на църква „Йехова Шалом“, която е стартирала събрания на 15ти февруари 2017 г. и „е надлежно призната от нашата деноминация и има всички необходими документи, за да функционира законно“, казват пасторите, акредитирани от Асамбели на Бога Куба.
Членовете на църквата твърдят, че имат отлични отношения с общността, но подозират, че властите искат да затворят църквата и да предотвратят нейния бъдещ растеж, защото „Ернесто Сантистебан Веласкес, който беше назначен преди две години за първи секретар на Кубинската комунистическа партия в провинцията, живее наблизо ”.
Още през 2019 година, инспекторите по териториално устройство, провинциалните партийни служители и властите от Министерството на правосъдието са започнали да извършват систематични действия срещу църквата с цел спиране на събранията.
„Те не ни дадоха никаква възможност или алтернатива за преговори. По-скоро това беше силно, произволно, едностранно решение за затваряне на църквата ни”, посочват пасторите.
Имотът, в който църквата в момента провежда събрания е частен - на името на член на църквата. През 2019 г. църковното ръководство поискало разрешение от Министерството на правосъдието за провеждане на богослужения именно в този частен имот.
На 9ти юли 2020 г. провинциалният директор на правосъдието на Олгин - Нелсън Флавио Плутин Сантос и ръководителят на Департамента на асоциациите Ормани Родригес Тамайо окончателно отказали на църквата правото да се събира в частен имот, който е бил предоставен по един законен начин . Това, разбира се е явно нарушение както на религиозната свобода, така и на кубинската конституция, която правителството претендира, че спазва.
Един от начините, по които правителството репресира религиозните групи, е като не признава сдружения, деноминации или места за поклонение като „законни“. Кубинският закон за сдруженията изключва „нови“ религиозни групи и / или църковни сдружения, които искат да действат в законовата рамка.
Атаката срещу църква „Йехова Шалом“, която сега е принудена да извършва своите събрания на открито, показва механизмите и намеренията на властите в Куба - да замразят правния статут на историческите религиозни организации, за да ограничи тяхното социално влияние и да попречат на създаването на нови църкви като отказват да ги легализират.