News thumbnail

Една от последните християнски книжарници в Стокхолм може да затвори врати

„Ако някой влезе и поиска Библията в друга книжарница, те го препращат към нас“, казва Маргарета Сундбом пред шведския християнски всекидневник „Dagen“. В нейната книжарница има почти всички преводи на Библията на шведски. Освен това има налични и Библии на гръцки, и иврит. За съжаление това е една от последните християнски книжарници в шведската столица - освен нея има само още една - католическа. 

За съжаление книжарницата на Маргарета Сундбом скоро може да затвори врати. „Според наемодателя нашият наем е твърде нисък“, обяснява тя. Сега плащаме по 29 000 крони на месец (2 500 евро), но скоро наемът ни ще бъдат увеличени на 50 000 крони (4 400 евро). „Това е малко прекалено за нас. Опитваме се да намерим решения, но и времето ни притиска - крайният срок е февруари.“

Мисия

Маргарета Сундбом, заедно с други хора, отварят книжарницата в начало през 70-те години. „Ние бяхме само млади хора“, споделя тя в интервю за християнския вестник „Världen Idag“ през 2020 г. „Преди това всички бяхме на различни мисии по света. Аз бях детски учител в Конго за три години.“

Когато се върнали у дома, те открили, че много християнски книги изобщо не били налични в Швеция, а малкото заглавия, които се намирали в отделни книжарници били много скъпи.

Това накарало младежите да основат „Proklam“a, което на шведски означава „прокламирам“. Тяхната мисия била да прокламират Благовестието на Господ Исус. От там дошло и името на книжарницата.

Благовестието

Сундбом споделя, че не вижда книжарницата като бизнес, а като средство за разпространение на Благовестието. „Всеки ден има вълнуващи разговори в декорирания кът на книжарницата, където можете да седнете и да изпиете чаша кафе. Атмосферата там предразполага към разговори, които много често са за Бог.“

 Според Маргарета, физическа християнска книжарница като тази изпълнява важна функция, наред с други неща, защото както има хора, които предпочитат да купуват книгите си онлайн, така има и такива, които искат да влязат във физическа книжарница и да вземат книгата в ръка, преди да решат. „Също така смятам, че е важно да се вижда, че има налична християнска литература, че има Библии. Един онлайн магазин не може да замени това.“

Сундбом и асоциацията която до сега и е помагала разполагат с един месец, за да помислят за бъдещето на книжарницата. „Аз искам да продължим“, споделя Сундбом. „Вярваме, че продажбите могат да се увеличат. Хора, които не знаят за нас ще ни намерят, ще видят възможността за разпространяване на Евангелието чрез християнски книги. Също така вярвам, че ще е добре и за невярващите хората в този град нас да ни има.“