„Атака срещу религиозната свобода“: Пастор е изправен пред преследване в Турция заради това, че споделя вярата си
На канадско-американски пастор, който живее в Турция вече 19 години, беше наредено да напусне страната. Причината - споделяне на християнската вяра с другите.
Дейвид Байл, заедно с "Alliance Defending Freedom International (ADF)", са предприели действия срещу това религиозно преследване като са подали заявление до Европейския съвет по правата на човека (ЕСПЧ) - най-висшия съд по правата на човека.
„Винаги, когато говорихме публично, хората бяха развълнувани и слушаха“, казва пасторът. „Дълго време успяхме успешно да се борим с правителствените опити за спиране на нашето служение, защото използвахме правото си на религиозни свобода, защитено от турската конституция.“
„Правителството на Турция не ни искаше, но много турци искаха да сме в страната. Бог ни призова заради турският народ, който има нужда да чуе за Него и да знае, че Той прави прекрасни неща“, добави Бил.
Бил започнал служението си като уличен евангелизатор, споделящ Евангелието в цял Истанбул. В последните години, обаче, политическата сцена в Турция започна да се променя и преследването се засили.
През 2016 г. била издадена несправедлива заповед за депортиране на пастора, която той оспорил в съда. В резултата на това му било позволено да остане в страната до финализиране на делото му. След това Байл бил арестуван през октомври 2018 г. и му било наредено да напусне страната в рамките на 15 дни. Властите твърдели, че пастора представлява заплаха за обществения ред и сигурност и за това издали постоянна забрана за повторно влизане. Дейвид не напуснал Турция и до сега е бил там, но в момента е насилствено притискан да напусне страната.
„Никой не трябва да бъде дискриминиран поради своята вяра. Откритите прояви на враждебност към Давид и други чуждестранни християни, на които сега сме свидетели в Турция, са умишлен опит да се задуши разпространението на християнството и представляват атака срещу религиозната свобода“, каза Лидия Ридер , юридически служител в ADF International.
Мисионерската дейност на Дейвид, е законна както според Европейските закони, така и според турските национални закони. Именно работата на пастора, обаче, е в основата на решението на властите да го депортират и да му забранят да се върне на територията на страната. Трябва да отбележим, че в случая самото турско правителство извършва две сериозни нарушение - погазва собствените си имиграционни закони и грубо се намесва в основното право на човек да практикува своите религиозни убеждения.
От друга страна решението на Байл и ADF да отнесат случая до ЕСПЧ има за цел и да вдъхне надежда в другите преследвани християни, живеещи в Турция.
„Всеки има право да избере своята религия и да я изразява публично и частно. Да бъдеш принуден да напуснеш внезапно страната, която наричаш свой дом в продължение на две десетилетия, просто заради това, че някой не те харесва е кошмарно“, каза Робърт Кларк, заместник-директор на ADF International.
„Ратифицирайки Европейската конвенция за правата на човека, Турция се съгласи да защити правото на религиозна свобода. Надяваме се, че Съдът ще се възползва от възможността да разгледа делото на Дейвид Байл и да подведе Турция под отговорност.“ Заявиха още от ADF International.
Турция е на 25-то място в списъка на „Отворени врати“ за страните, в които християните страдат от най-голямо преследване.