News thumbnail

Турските власти одобряват превръщането на историческа църква в джамия

Турският държавен съвет одобри превръщането на историческа гръцка православна църква в джамия.

Църквата „Исус Христос Спасител“ в Хора (или Църква Хора)  е от византийската епоха. Първоначално е построена в началото на IV век като манастирски комплекс извън стените на Константинопол. По-късно е превърната в джамия след османското нашествие в Истанбул.

През 1945 г. църквата е реставрирана и запазена като „музей  Карие“. Въпреки превръщането си обратно в символ на християнството, по-късно е заведено дело от Асоциацията на постоянните фондации и служба за исторически артефакти и околна среда, твърдейки, че сградата е била джамия и по този начин е принадлежала на Фондация Фатих Султан Мехмет.
Неотдавнашното решение на Държавния съвет подкрепя това становище и по този начин разчиства пътя за превръщането на сградата във функционираща джамия, според информация на “International Christian Concern.”

„Джамията Карие… е  публичен недвижим имот, принадлежащи на Фондация Фатих Султан Мехмет“, се казва в съобщението на съвета, съобщава гръцкото издание “City Times”.

През март тази година турският президент Реджеп Ердоган заяви, че има намерение да преобразува в джамия и емблематичната катедрала Света София, която също има статут на  музей.

Говорейки за църквата Хора, Ердоган заяви следното: „Както знаете, джамията е превърната в музей през 1945 г. като отражение на манталитета на (Републиканската народна партия) CHP. Възможно е, обаче, ние да предприемем крачка и да променим това “. Според гръцките медии това изказване е предизвикало възмущение сред християнската общност.

Мнозина вярват, че тези действия са целенасочени и реално имат за цел да ускорят процеса, който ще превърне Света София в действаща  джамия.